fbpx

Biuro coworkingowe w branży nieruchomości

Jedną z podstawowych decyzji do podjęcia przy uruchamianiu własnej działalności jest to, skąd pracować? To szczególnie problematyczna kwestia np. dla pośredników nieruchomości, bo w ich przypadku najczęściej odpada praca z domu – potrzeba jednak pewnej przestrzeni na dokumenty i odpowiedniej atmosfery by swobodnie prowadzić rozmowy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wydzielić w domu gabinetu to jednymi z możliwości pozostaje wynajęcie biura lub coworking. Czy to dobre rozwiązanie?

Dla kogo coworking?

Biura coworkingowe to świetny wybór zarówno dla freelancerów i przedstawicieli wolnych zawodów, jak i młodych firm oraz startupów. Coraz częściej ze współdzielonej przestrzeni do pracy korzystają także małe firmy z kilkuletnim stażem. Co istotne, jest to przestrzeń, w której odnajdą się przedstawiciele bardzo różnorodnych branży.

Jak wynika z badań, aż połowa członków przestrzeni coworkingowych korzysta z nich codziennie, a 33% kilka razy w tygodniu. Ostatnim trendem, który obserwujemy jest specjalizacja przestrzeni. A mianowicie, pojawiają się coworking dedykowane określonej grupie, np. młodym rodzicom, prawnikom, czy pośrednikom nieruchomości. 

5 najważniejszych korzyści coworkingu dla pośrednika nieruchomości

Przestrzeń dla spotkań i przechowywania dokumentów

Pośrednik nieruchomości to przede wszystkim osoba pracująca w terenie. Ciągłe spotkania sprawiają, że w swoim biurze spędza mniej niż połowę czasu swojej pracy. Jednak przestrzeń biurowa jest mu potrzebna do przechowywania dokumentów, podpisywania umów, przekierowania tam swojego klienta. Dodatkowo w takim biurze dostępna byłaby sala konferencyjna. Dzięki idei coworkingu pośrednik nie musi samodzielnie wynajmować biura lub sali konferencyjnej, z których i tak nieczęsto by korzystał. Może on razem z pracownikami innych firm zainwestować we wspólną przestrzeń biurową.

Wymiana usług

Dzielenie biura z przedstawicielami innych wolnych zawodów ma swoje dodatkowe korzyści. Wymiana doświadczeń, wzajemna pomoc w różnych sytuacjach, a nawet współpraca i obustronne czerpanie korzyści. Wśród Twoich coworkerów mogą znaleźć się osoby z innymi profesjami i zdolnościami, a Ty pracując z nimi w biurze, zdobywasz nowe kontakty i znajomości, które mogą pomóc Ci w rozwoju Twojej działalności. Ponadto jest możliwość, że coworkerzy chcą sprzedać nieruchomość lub zakupić nową i wtedy stają się Twoimi potencjalnymi klientami. Często możesz współtworzyć przestrzeń biurową z innymi pośrednikami nieruchomości i wymieniać z nimi doświadczenia.

Wspólne wyposażenie

W takim biurze zawsze niezbędne jest wyposażenie, a obowiązek ich zakupu nie ciąży na Tobie. Wszystko czego potrzebujesz do pracy jest dostępne. Do takiego biura po prostu wchodzisz i masz wszystko na wyciągnięcie ręki. Sprzęty takie jak: drukarka, ksero, czajnik czy ekspres do kawy są do użytku dla wszystkich w momencie wynajmu i nie ma potrzeby zawracania sobie głowy ich zakupem. Sale konferencyjne są w pełni wyposażone, łącznie z całym potrzebnym sprzętem do prezentacji. Co więcej, w biurze zwykle jest przestrzeń kuchenna oraz już odgórnie dostępne biurka, krzesła, media oraz szybki internet, których koszt jest niewielki lub wliczony w czynsz więc zaoszczędzasz pieniądze oraz swój czas. Umowa za wynajęcie przestrzeni jest niezobowiązująca/elastyczna dzięki temu w każdej chwili możesz podjąć stosowną decyzję i nie ponosić obciążających i ograniczających konsekwencji.

Wynajęcie przestrzeni dla większej działalności

Biuro coworkingowe zazwyczaj dobrze sprawdza się dla jedno/kilkuosobowych biur nieruchomości, ale jest możliwość wynajęcia pokoju lub gabinetu, który służyć będzie większej firmie. Wtedy biuro nadal będzie dzielone z innymi firmami i pracownikami różnych zawodów, sprzęt będzie do użytku wszystkich, a twoja agencja nieruchomości zajmie odrębny gabinet do pracy.

Interakcje społeczne w biurze

Podczas pracy w biurze ważnym jest, aby utrzymywać kontakty społeczne. Biuro coworkingowe umożliwia przestrzeń do interakcji z innymi pracownikami, wspólnego działania i zawarcia znajomości. W takim biurze nigdy nie poczujesz się zamknięty w czterech ścianach, samotny, bo zawsze ktoś pracuje równocześnie z Tobą.