fbpx

5 najważniejszych elementów zdjęć w ofertach biur nieruchomości

Nieruchomości sprzedawane przez biuro to produkt. A każdy produkt warto przedstawić klientowi w atrakcyjnej formie. Część biur decyduje się na zlecenie sesji profesjonalnemu fotografowi wnętrz, a część chce to robić samodzielnie. Niezależnie od tego kto je wykonuje wciąż mogą zdarzyć się błędy, których łatwo można uniknąć. Poniżej opisałem 5 obowiązkowych elementów, które powinny zawierać dobrze wykonane zdjęcia ofert. Na podstawie tego artykułu możecie sami ocenić ich jakość. Zarówno tych wykonanych samodzielnie jak i tych zamówionych u fotografa.

Zachowanie pionu i poziomu

To jeden z najczęstszych błędów. Nie zachowanie pionu i poziomu w kompozycji powoduje efekt „przewracania się ścian”. Na poprawnie wykonanym zdjęciu wszystko jest proste: drzwi, obrazy i szafki kuchenne będą w pionie i w poziomie. Żeby ten efekt uzyskać zdjęcia muszą być wykonane z poziomicą, która ogranicza późniejszą obróbkę do minimum. Można też wykorzystać siatkę włączaną w ustawieniach aparatu. Pamiętaj, żeby przy robieniu zdjęć zadbać o zamknięcie uchylonych okien czy zamknięcie zmywarki. Elementy pod kątem zaburzą zamierzony efekt.

5 najważniejszych elementów zdjęć w ofertach
Zdjęcie w którym autor nie zadbał o zachowanie pionu i poziomu sprawia wrażenie “przewracania się” ścian.
5 najważniejszych elementów zdjęć w ofertach
Na zdjęciu z zachowaniem pionu i poziomu wszystko wygląda naturalnie. Tak, jak widzi to ludzkie oko.

HDR

HDR – czyli co widać za oknem. To jeden z elementów z którym najtrudniej sobie poradzić amatorom. Z jednej strony zdjęcia powinny być jasne, robione przy dziennym świetle. Z drugiej strony prześwietlone okna i białe plamy to zmora ogłoszeń nieruchomości. Można ich uniknąć robiąc HDRy czy zdjęcia w zakresie tonalnym zbliżonym do zakresu jasności jaki widzi człowiek. W praktyce polega to na zrobieniu kilku zdjęć przy różnych ustawieniach przysłony i nałożeniu ich na siebie. Dzięki temu wnętrze jest jasne, ale budynki i elementy widoczne za oknem nie są prześwietlone. Praktycznie zawsze takie zdjęcie będzie wymagało jeszcze późniejszej obróbki. Na najlepszych zdjęciach elementy wewnątrz i za oknem będą tak samo ostre i widoczne.

5 najważniejszych elementów zdjęć w ofertach
Z dużą ilością światła trudno sobie poradzić szczególnie amatorom. Tutaj okna zostały mocno prześwietlone. Przy tym wnętrze nadal pozostaje ciemne.
5 najważniejszych elementów zdjęć w ofertach
Przy dobrze wykonanym zdjęciu okna nie będą prześwietlone, a obiekty za oknem będą dobrze widoczne.

Wysokość 

Przyjmuje się, że zdjęcia powinny być robione z wysokości 160 cm. To przeciętna wysokość z jakiej człowiek patrzy na otoczenie. Jeżeli wszystkie zdjęcia będą wykonane z tej samej wysokości pozwolą uzyskać efekt „rozglądania” się po pomieszczeniu. Często wykonanie fotografii z innej wysokości ma za zadanie zamaskować słaby punkt nieruchomości. Mała łazienka sfotografowana z „sufitu” nie spowoduje, że będzie większa. A klient oglądający zdjęcie zauważy to przekłamanie. Nawet jeżeli nie zwróci na to uwagi na etapie oglądania zdjęć to rozczaruje się na miejscu. Zdjęcie robione z poziomu psa czy kota (z podłogi) nie oddają tego co zobaczy klient. Je też warto odpuścić.

5 najważniejszych elementów zdjęć w ofertach
Zdjęcie powinno być wykonane z wysokości 160 cm czyli z wysokości z której patrzy człowiek. W tym przypadku zostało wykonane zdecydowanie za nisko.
5 najważniejszych elementów zdjęć w ofertach
Zdjęcie zrobione z wysokości z które patrzy przeciętny człowiek daje wrażenie “rozglądania się” po pomieszczeniu.

Oświetlenie

Na dobrze wykonanym zdjęciu wnętrze powinno być jasne. Zawsze. Wspomniane HDRy pomagają uzyskać właściwy efekt. Włącz oświetlenie w mieszkaniu jeżeli to konieczne i zadbaj o efekt na którym wnętrze będzie jasne i równo oświetlone. Takie pomieszczenia zawsze wyglądają na czystsze i bardziej zachęcające, a zdjęcia wyróżniają się na liście na portalu ogłoszeniowym. Pamiętaj o tym, że zarówno kanapa na pierwszym planie jak i łóżko w sypialni widoczne w tle powinny być tak samo oświetlone. Zawsze rób zdjęcia w dzień.

5 najważniejszych elementów zdjęć w ofertach
Zdjęcia powinny być jasne i równo oświetlone. W tym przypadku zdjęcie jest zdecydowanie za ciemne.
5 najważniejszych elementów zdjęć w ofertach
Jasne i równo oświetlone zdjęcia są zawsze wykonywane przy dziennym oświetleniu.

Zdjęcia w poziomie

Wszystkie zdjęcia nieruchomości, moim zdaniem, powinny być wykonane w poziomie. W tej formie będą wyświetlane na portalach ogłoszeniowych i na stronie biura nieruchomości. Jeżeli będą w pionie większość serwisów automatycznie je przytnie lub wykadruje. Płacąc za przygotowanie sesji szkoda zostawić finalny efekt algorytmowi do kadrowania.

5 najważniejszych elementów zdjęć w ofertach
Zdjęcia wykonane w pionie warto wykorzystać np. w mediach społecznościowych (Instagram, TikTok), które są dostosowane do formatu pionowego.
5 najważniejszych elementów zdjęć w ofertach
Pionowe zdjęcie na wielu portalach ogłoszeniowych zostanie automatycznie wykadrowe i przycięte do formatu wyświetlanego na liście ofert.

Jeżeli zdjęcia których zrobienie zlecacie spełniają wszystkie opisane wyżej cechy – jesteście w dobrych rękach. Wasz fotograf zna się na rzeczy. Jeżeli nie – może warto z nim porozmawiać i opracować standard zdjęcia, który dla Was przygotuje. Jeżeli samodzielnie robicie zdjęcia i nie spełniają one wszystkich tych kryteriów może warto rozważyć zlecenie ich zrobienia ekspertowi. Dzięki temu natychmiast podniesiecie jakość swojej pracy i zyskacie w oczach klientów. Jednocześnie odzyskacie czas, który musieliście poświęcić na zrobienie sesji i późniejszą obróbkę materiałów.